Európske roky 

Nové limity pre látky znečisťujúce ovzdušie

altEurópsky parlament v stredu podporil ambicióznejšie emisné stropy do roku 2030 pre kľúčové látky znečisťujúce ovzdušie, medzi ktoré patria napríklad oxidy dusíka, oxid siričitý a jemné tuhé častice. Na nových limitoch sa vyjednávači EP dohodli ešte so zástupcami holandského predsedníctva v Rade (ministrov) EÚ. Znečistenie ovzdušia je v EÚ zodpovedné za približne 400.000 predčasných úmrtí ročne.


Viac informácií nájdete TU
 

Súťaž pre stredné školy "Máš idEU?"

Stredoškoláci, zapojte sa do súťaže o najlepšiu esej a vyhrajte super ceny! Zaujímajú vás európske témy? Rozmýšľate, že po strednej pôjdete študovať napr. politológiu alebo verejnú správu? Tak neváhajte a píšte. Všetko o súťaži "Máš idEU?", ktorej spoluorganizátorom je Fakulta sociálnych vied UCM v Trnave

Viac informácií nájdete TU

Facebook


 

Bezpečnejšia EÚ


altEurópska komisia navrhla zriadenie Európskeho systému pre cestovné informácie a povolenia (ETIAS). Ide o jednu z priorít dohodnutých na bratislavskom summite a túto iniciatívu avizoval aj predseda EK Jean-Claude Juncker vo svojom septembrovom prejave o Stave únie.

Čítať celý článok...

 

Silnejšie postavenie poľnohospodárov v potravinovom reťazci

alt

V reakcii na rastúce obavy z vývoja v potravinovom reťazci, na záťaž z  kolísania cien a dlhotrvajúce obdobie nízkych cien, predložila osobitná skupina pre poľnohospodárske trhy komisárovi EÚ pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Philovi Hoganovi odporúčania k postaveniu poľnohospodárov v rámci potravinového reťazca.

Čítať celý článok...

 

Srdce na dlani


altUbehol ďalší rok a opäť chceme dať príležitosť poďakovať sa ľudom, ktorí nezištne pomáhajú vo svojom okolí. Dúfame, že si ju nenecháte ujsť a aj vy nominujete svojich dobrovoľníkov ale aj koordinátorov dobrovoľníkov.

Nominovať ich môžete prostredníctvom nominačných hárkov do 22.novembra 2016. V prílohe nájdete nominačný hárok a Štatút ocenenia Srdce na dlani 2016, v ktorom sa dozviete všetky potrebné informácie o oceňovani a podmienkach nominácii pre jednotlivé kategórie.Čítať celý článok...

 

Účinné riadenie migrácie

alt

Európska komisia zverejnila prvé výsledky fungovania nového Rámca pre partnerstvo s tretími krajinami v oblasti migrácie. Len štyri mesiace od návrhu tento  nový prístup, ktorého základom je partnerstvo s krajinami pôvodu migrácie, začína prinášať prvé výsledky. Ide o prehĺbenie spolupráce s krajinami pôvodu, tranzitu a s cieľovými  krajinami. Pod úspech tohto prístupu sa podpísali úrad vysokej  predstaviteľky pre zahraničnú politiku, európske inštitúcie a členské štáty EÚ.

Čítať celý článok...

 

Migrácia a Slovensko


altDňa 21.10.2016 (piatok)Vás pozývame na seminár na tému "Migrácia a Slovensko", ktorý sa bude konať v Banskej Bystrici  v Robotníckom dome.

Seminár je určený pre každého kto sa zaujíma o danú tému. Hlavným hosťom seminára je Europoslanec Vladimír Maňka.

Robotnícky dom, Banská Bystrica  11:00 - 15:30

Tešíme sa na Vás.


Čítať celý článok...

 

Konzumácia ovocia a zeleniny v EÚ

alt

Koľko v EÚ zjeme ovocia a zeleniny?

Pri príležitosti Svetového dňa výživy (16. október) vydal Eurostat informácie o tom, ako sme na tom s  konzumáciou ovocia a zeleniny. Údaje sú za rok 2014. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča, aby jednotlivci skonzumovali aspoň 400g ovocia a zeleniny za deň (s výnimkou zemiakov a ďalších škrobovitých hľúz). Uvádza sa aj päť porcií.
Ukazuje sa, že jedna zo siedmych osôb vo veku 15+ rokov (14,1 %) skonzumuje aspoň päť porcií ovocia alebo zeleniny za deň, žiadne ovocie alebo zeleninu denne nekonzumuje až jedna osoba z troch (34,4 %).

Čítať celý článok...

 

Správy z EP: Finalisti Sacharovovej ceny za slobodu myslenia 2016

altSacharovova cena už má svojich troch finalistov. Do užšieho výberu sa na základe utorňajšieho hlasovania poslancov zahraničného a rozvojového výboru EP dostali Can Dündar a jeho spolupracovníci bojujúci za slobodu tlače v Turecku, vodca krymských Tatárov Mustafa Džemilev a jezídske aktivistky Nádia Murád Básí a Lamjá´ Hadží Bašár. O laureátovi tohto prestížneho ocenenia rozhodnú 27. októbra predseda EP a lídri politických skupín v Parlamente. Cena bude slávnostne odovzdaná 14. decembra počas plenárneho zasadnutia v Štrasburgu.

Čítať celý článok...

 

Akadémia európskeho seniora 2016

alt

Súbor na stiahnutie (pdf dokument)

 
Viac článkov...
Partneri

    

Vyhľadávanie
Aktuálne projekty

 

„Vzdelávanie vo vidieckom cestovnom ruchu“

E-learningové vzdelávanie