Európske roky 

Zelená pre Erasmus+

altErasmus+ je nový program EÚ v oblasti vzdelávania, odbornej prípravy, mládeže a športu, má začať v januári 2014. Je zameraný na posilnenie zručností, zamestnateľnosti a podporu modernizácie vzdelávania, odbornej prípravy a systémov práce s mládežou. Jeho rozpočet je 14,7 miliardy EUR - o 40 % vyšší než súčasné programy. Podporu na štúdium, odbornú prípravu, prácu či dobrovoľnícku činnosť v zahraničí získa viac než 4 milióny ľudí vrátane 2 miliónov študentov vysokých škôl, 650 000 žiakov a učňov odborného vzdelávania a vyše 500 000 ľudí, ktorí vycestujú do zahraničia v rámci mládežníckych výmen a dobrovoľníckej činnosti.

Tlačová správa: http://europa.eu/rapid/press-release_IP-13-1110_sk.htm a viac informácií: http://europa.eu/rapid/press-release_MEMO-13-1008_sk.htm.

 

Ako bude vyzerať kohézna politika v období 2014 – 2020

altV rámci rozpočtu EÚ na roky 2014 – 2020 sa do politiky súdržnosti investuje 325 miliárd EUR. Prioritami investícií sú rast, zamestnanosť, či boj proti zmene klímy, energetickej závislosti a sociálnemu vylúčeniu.

Na týchto linkoch nájdete ako bude kohézna politika v najbližších 7 rokoch fungovať:

http://europa.eu/rapid/press-release_IP-13-1110_sk.htm

http://europa.eu/rapid/press-release_MEMO-13-1011_sk.htm

 

Európska komisia víta schválenie viacročného finančného rámca

alt19.11.2013

Dnes na pôde Európskeho parlamentu prešiel rozpočet EÚ na ďalšie finančné obdobie 2014-2020. Celkový rozpočet na najbližších sedem rokov je 960 miliárd EUR v záväzkoch a 908 miliárd v platbách.

Viac tu, po anglicky: http://europa.eu/rapid/press-release_IP-13-1096_en.htm

 

Rozpočet EÚ na rok 2014

alt12.november 2013

Po 16 hodinách rokovaní rada EÚ a Európsky parlament dosiahli dohodu o rozpočte únie na budúci rok. Táto dohoda predstavuje dôležitý krok aj smerom k dohode o tzv. viacročnom rozpočtovom rámci EÚ pre obdobie 2014 – 2020 (Multiannual Financial Framework - MFF).
Výsledkom je suma na strane záväzkov vo výške 142.6 miliárd Eur, na strane výdavkov je 135.5 miliárd Eur.

Čítať celý článok...

 

Jesenná ekonomická prognóza

V posledných mesiacoch sa objavujú povzbudivé náznaky, že ekonomické oživenie Európy je na dobrej ceste. Európska ekonomika začala v druhom štvrťroku opäť rásť a rastúcu tendenciu si má reálny HDP udržať aj naďalej.

Odhaduje sa, že v druhej polovici roku 2013 bude nárast 0,5 % v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2012 v EÚ. Ročný rast reálneho HDP sa odhaduje na 0,0 % v EÚ a – 0.4 % v eurozóne. V prognózovanom období by sa mal ekonomický rast postupne zvyšovať. V roku 2014 by mal dosiahnuť 1,4 % v EÚ a 1,1 % v eurozóne a v roku 2015 1,9 % v EÚ a 1,7 % v eurozóne.

Očakáva sa, že rast by sa mal pomaly zvyšovať. Súčasný výhľad je v súlade s charakteristikami predchádzajúcich hospodárskych oživení, ktoré nasledovali po vážnych finančných krízach.

Čítať celý článok...

 

Srdce na dlani 2013

altCentrum dobrovoľníctva v spolupráci s Banskobystrickým samosprávnym krajom, mestom Banská Bystrica, Univerzitou Mateja Bela a Regionálnym európskym informačným centrom Banská Bystrica  sa už po siedmy krát rozhodlo oceniť dobrovoľnícku činnosť ľudí cenou Srdce na dlani.
VYZÝVAME ORGANIZÁCIE A JEDNOTLIVCOV NA ÚZEMÍ BANSKOBYSTRICKÉHO SAMOSPRÁVNEHO KRAJA SPOLUPRACUJÚCE S DOBROVOĽNÍKMI A DOBROVOĽNÍČKAMI K NOMINÁCII JEDNOTLIVCA ALEBO SKUPINY OSÔB NA OCENENIE DOBROVOĽNÍCKEJ PRÁCE „SRDCE NA DLANI 2013".

Podľa Štatútu ocenenia Srdce na dlani 2013 vyplňte nominačný hárok a ZAŠLITE ho najneskôr do 20. NOVEMBRA 2013 poštou alebo e-mailom NA ADRESU: Centrum dobrovoľníctva, Ružová 13, 974 11 Banská Bystrica,  Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. .

Štatút na stiahnutie
Nominačný hárok na stiahnutie

 Veríme, že si príležitosť na poďakovanie dobrovoľníkom a dobrovoľníčkam nenecháte ujsť a my Vám s tým radi práve takouto cestou pomôžeme.

 

Pozvánka na konferenciu: Rozpočet EÚ, inovácie a ekonomický rast

altEkonomická fakulta Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici a Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku v spolupráci s Regionálnym európskym informačným centrom Banská Bystrica a Banskobystrickým samosprávnym krajom Vás srdečne pozývajú na medzinárodnú vedeckú konferenciu „Rozpočet EÚ, inovácie a ekonomický rast".

Konferencia sa uskutoční dňa 5. novembra 2013 v Aule Rotunde, Ekonomickej fakulty UMB v Banskej Bystrici na Tajovského ulici č. 10.

Program

 

Pozvánka na stretnutie s europoslancami

„Čo pre nás znamená aktívne občianstvo alebo Tento krát to bude iné – vyberte si tých, čo budú rozhodovať“

POZVÁNKA NA STRETNUTIE s  EUROPOSLANCAMI

VLADIMÍROM  MAŇKOM, ANNOU ZÁBORSKOU a  KATARÍNOU  NEVEĎALOVOU

 alt            alt        alt

dňa 17.10.2013 (štvrtok) od 13.00 do 17.00 hod.

v Kongresovej sále

Obvodného úradu, Námestie Ľ. Štúra 1,

Banská Bystrica

Čítať celý článok...

 

Akadémia európskeho seniora - október 2013

alt

 

Komisia spúšťa iniciatívu pod názvom „Otváranie systémov vzdelávania“, ktorá má podporiť inovácie a digitálnu gramotnosť v školách a na univerzitách

altViac ako 60 % deväťročných školákov navštevuje školy, ktoré ešte nemajú digitálne vybavenie. Európska komisia dnes predstavuje akčný plán s názvom „Otváranie systémov vzdelávania“, pomocou ktorého chce nájsť riešenie pre tento problém, ako aj pre iné digitálne problémy brániace školám a univerzitám v poskytovaní kvalitného vzdelávania a digitálnych zručností, ktoré bude do roku 2020 vyžadovať 90 % pracovných miest. Na podporu tejto iniciatívny Komisia zriadila novú webovú stránku Open Education Europa, ktorá umožní študentom, odborníkom a inštitúciám vzdelávania spoločne a bezplatne využívať otvorené vzdelávacie zdroje.

Tlačová správa na stiahnutie (pdf)

 
Viac článkov...
Partneri

    

Vyhľadávanie
Aktuálne projekty

 

„Vzdelávanie vo vidieckom cestovnom ruchu“

E-learningové vzdelávanie