Európske roky 

25 rokov bystrého umu: EÚ oceňuje mladých vedcov

altNajlepší mladí vedci Európy sa 24. septembra 2013 stretli v Prahe na 25. ročníku súťaže EÚ pre mladých vedcov (EUCYS). 126 sľubných mladých vedcov vo veku od 14 do 21 rokov predstavilo svoje projekty v nádeji, že urobia dojem na medzinárodnú porotu. Víťazi si rozdelili finančnú odmenu v celkovej výške 54 500 EUR, ako aj iné ceny, napríklad vedecké pobyty. Tri prvé ceny, každá vo výške 7000 EUR, boli udelené Perttu Pölönenovi z Fínska za projekt „Music A' Clock“, Ciare Judgeovej, Emer Hickeyovej a Sophie Healy-Thowovej z Írska za prácu "Štatistická analýza vplyvu diazotrofných baktérií na klíčivosť rastlín" a Frederickovi Turnerovi zo Spojeného kráľovstva za projekt „Genetika doma: konštrukcia PCR prístroja a ďalších zariadení na vybudovanie domáceho genetického laboratória". Tri druhé ceny putovali do Rakúska, Nemecka a Švajčiarska a tri tretie ceny získali projekty z Maďarska, Nemecka a Bieloruska.

Tlačová správa na stiahnutie (pdf)

 

Deň otvorených dverí

altV rámci Týždňa dobrovoľníctva Vás pozývame na Deň otvorených dverí informačnej kancelárie EUROPE DIRECT Banská Bystrica na Skuteckého 13, 974 01 Banská Bystrica dňa 18. septembra 2013 v čase od 9:00 do 12:00 hod.

Tešíme sa na Vašu návštevu

 

Týždeň dobrovoľníctva

altTýždeň dobrovoľníctva vám prináša možnosť spoznať svet dobrovoľníctva a stať sa jeho aktívnou súčasťou. Od 16. do 21. septembra sa môžete zapojiť do zmysluplných a nezištných aktivít v Banskej Bystrici a ďalších mestách Banskobystrického kraja vytvorených mimovládnymi organizáciami, samosprávou, či materskými a základnými školami. 

Príďte spoznať svet dobrovoľníctva a zažiť ho na vlastnej koži. 

Program na stiahnutie

Čítať celý článok...

 

Európska komisia hľadá hlavné mesto inovácií

altEurópska komisia spustila hľadanie prvého európskeho hlavného mesta inovácií, tzv. „iCapital“. Sumou 500 000 EUR odmení mesto, ktoré ponúka najlepšie „inovačné prostredie“ spájajúce občanov, verejné organizácie, vysoké školy a podniky. Mestá podporujú inovácie poskytovaním vlastných služieb, dôležité je však vytvoriť vhodné prostredie na to, aby sa do inovácií mohli zapojiť aj ostatní, a prepojiť tak verejnú sféru so súkromnou sférou. Termín na podanie prihlášok je 3. december 2013.

Mestá budú posudzované nielen na základe doterajších iniciatív a výsledkov, ale aj ich nápadov, ako posilniť vlastnú inovačnú schopnosť v budúcnosti.

Viac info na stiahnutie 
O pravidlách sa dozviete tu: http://ec.europa.eu/research/innovation-union/index_en.cfm?section=icapital

 

Juvenes Translatores: začala sa registrácia do ďalšieho ročníka stredoškolskej prekladateľskej súťaže

altStredné školy môžu do 20. októbra prihlasovať svojich žiakov do súťaže v preklade, ktorú od roku 2007 organizuje Európska komisia.

„Juvenes Translatores“ je jedinou súťažou, v ktorej si môžu sedemnásťroční študenti vyskúšať svoje prekladateľské zručnosti v ktoromkoľvek z úradných jazykov EÚ. Jej cieľom je priblížiť mladým ľuďom prácu prekladateľov, ako aj zviditeľniť prekladateľskú profesiu a jazykové vzdelávanie. Spätná väzba od učiteľov a žiakov svedčí aj o tom, že súťaž je pre nich zároveň uvoľnením a zábavou a jej popularita rastie.

Dokument na stiahnutie (doc)

 

Výstava Agrokomplex 2013 v Nitre

altDiskutujme o poľnohospodárstve aj na tohtoročnom Agrokomplexe.

Nitriansky Agrokomplex začína už tento štvrtok 22. augusta 2013. Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku, Agroinštitút Nitra, štátny podnik a portál poľnoinfo.sk pripravili počas tohto podujatia sériu odborných diskusných stolov.
Odborníci zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku, z Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory, z organizácií ministerstva pôdohospodárstva a samotní poľnohospodári budú diskutovať o možných príležitostiach pre slovenské poľnohospodárstvo.
Cez víkend budú prevládať spotrebiteľské témy, hovoriť sa bude o potravinách, konkrétne o tom, ako rozoznať kvalitný potravinársky výrobok od menej kvalitnej napodobeniny.

Tlačová správa na stiahnutie (pdf)

 

Hontianska paráda 2013

altPozývame Vás na 18. ročník folklórneho festivalu HONTIANSKA PARÁDA, ktorý sa uskutoční v dňoch 16. - 17. AUGUSTA 2013.

Festival Vám priblíži takmer zabudnuté starodávne roľnícke práce a najrôznejšie remeslá v prostredí hrušovských lazov i v samotnej obci. Uvidíte vystúpenia folklórnych súborov, skupín z rôznych kútov Slovenska. Čakajú na Vás ochutnávky miestnych špecialít, informačný stan o EÚ.

Mapka a program

 

Obrovské rozdiely v cenách mobilných hovorov medzi členskými krajinami

altEurópska komisia porovnala rozdiely v cenách miestnych hovorov, ktoré účtujú mobilný operátori. Najväčší rozdiel – 774 % –  je medzi najlacnejšou Litvou a najdrahším Holandskom.

Čítať celý článok...

 

2012: na hraniciach EÚ zadržaný falšovaný tovar v hodnote 1 mld. EUR

alt

Podľa výročnej správy Komisie o colných opatreniach na presadzovanie práv duševného vlastníctva zadržali colné orgány EÚ v roku 2012 takmer 40 miliónov výrobkov, pri ktorých existovalo podozrenie z porušovania práv duševného vlastníctva. Ide o číslo nižšie ako pred rokom, , hodnota zadržaného tovaru je však stále vysoká, blíži sa k jednej miliarde Eur.

Čítať celý článok...

 

Európa miluje Wifi

altBola zverejnená štúdia, z ktorej vyplýva čoraz častejšie využívanie Wifi pripojenia ako aj to, že a tento trend má v budúcnosti pokračovať. Minulý rok (2012) sa cez Wi-Fi uskutočnilo 71 % bezdrôtových prenosov dát na smartfóny a tablety. Do roku 2016 môže tento podiel narásť na 78 %. Preto je výsledkom štúdie odporúčanie sprístupniť pre túto službu ďalšie frekvenčné pásma v celej EÚ.

Čítať celý článok...

 
Viac článkov...
Partneri

    

Vyhľadávanie
Aktuálne projekty

 

„Vzdelávanie vo vidieckom cestovnom ruchu“

E-learningové vzdelávanie