Európske roky 

Výsledky regionálneho kola súťaže Mladý Európan 2013

altDňa 12.04.2013 sa v priestoroch Slávnostnej auly na Ekonomickej fakulte UMB, Tajovského 10, 975 90 Banská Bystrica uskutočnilo regionálne kolo 7. ročníka súťaže Mladý Európan.

Záštitu nad tohtoročnou súťažou prebrali podpredseda Európskej komisie pre medziinštitucionálne vzťahy a administratívu Maroš Šefčovič a vedúci zastúpenia Európskej komisie v SR Dušan Chrenek.

Čítať celý článok...

 

Chorvátsko je pripravené stať sa členom EÚ v júli

 

altChorvátsko je na dobrej ceste stať sa 1. júla 28. členským štátom Európskej únie, uvádza sa v poslednom uznesení monitorujúcom pokrok Záhrebu pred naplánovaným vstupom krajiny do EÚ. Poslanci vyzdvihli silu a zrelosť chorvátskej demokracie a sociálneho trhového hospodárstva. ako aj schopnosť plniť si záväzky vyplývajúce krajine z členstva v EÚ. Poslanci zároveň vyzvali zostávajúce dva členské štáty, ktoré doteraz neratifikovali chorvátsku prístupovú zmluvu, aby tak urobili čo najskôr.

Čítať celý článok...

 

Debata Café Európa v apríli!

altEurópska únia musí zachrániť Cyprus!

Apríl  2013

Banská Bystrica: 16.04.2013 (utorok) o 17:00, Positivo Café, Dolná 9

Sporitelia na Cypre prehltli trpku slinu, keď im vláda s cieľom ozdraviť bankový sektor zdanila na nátlak "trojky" časť uložených vkladov. Nervozitu pred bankomatmi nahradil pocit oklamania a potupenia. Doteraz sa politici snažili uchrániť sporiteľov, ale na Cypre sa tomu urobil koniec. Otvorila sa pandorina skrinka? Nastanú turbulencie kvôli presunu kapitálu do bezpečných krajín? Náš bankový systém, ktorý sme si už raz draho zasponzorovali, je zatiaľ v dobrej kondícii. Kto nám ale teraz zaručí, že sa zahraničné materské banky nebudú sanovať cez naše dcérske? Stála vôbec Európskej únii takáto záchrana malého Cyprus za toľké neistoty? Nebolo by lepšie, či dokonca lacnejšie vylúčiť ho z Eurozóny a nechať ho jednoducho radšej padnúť na kolená?

Príďte diskutovať

Viac info na http://cafeeuropa.sk/tema-aktualna.htm

 

EuroFotoMaraton - fotografická súťaž pre mladých ľudí

altIde o súťaž, ktorú realizuje informačná sieť Eurodesk na Slovensku v spolupráci s Regionálnym Európskym Informačným Centrom v Banskej Bystrici od 1. apríla do 5. mája 2013.

Podstatou súťaže je vytvoriť fotografickú mozaiku Európy z už existujúcich autorských fotografií, ktoré vznikali spontánne, bez toho, aby boli robené pre súťaž. Každý súťažiaci môže poslať maximálne tri fotografie, z rôznych kútov Európy, ktoré v minulosti navštívil – nezáleží na tom, či už to budú autorské fotografie svetoznámych miest a pamiatok, alebo odľahlých dediniek a prírodných krás starého kontinentu. Európa je krásna a zaujímavá, chceme ju spoznávať aj prostredníctvom fotografií mladých ľudí. Náhľady fotografií budú postupne umiestňované do mapy Európy a zverejňované na Facebooku IUVENTY. Podarí sa nám fotografiami zaplniť kompletne celú mapu Európy? Sami sme zvedaví! Mená víťazov a zároveň aj majiteľov hodnotných cien budú oznámené 9. mája 2013 popoludní priamo na podujatí Deň Európy 2013 v obchodnom centre Európa v Banskej Bystrici.

Podrobnosti o súťaži nájdete na: http://www.iuventa.sk/sk/Eurodesk/Novinky/Sutaz-EuroFotoMaraton.alej

Čítať celý článok...

 

Pozvánka na regionálnu konferenciu

Pozývame Vás na regionálnu konferenciu, ktorú organizuje Regionálne európske informačné centrum Banská Bystrica v spolupráci s Banskobystrickým samosprávnym krajom,

„Aktuálne trendy a ďalšie smerovanie vidieckeho cestovného ruchu

v banskobystrickom kraji

dňa 10. apríla 2013 v čase od 9,00 do 14,00 hod.

na Ekonomickej fakulte UMB, Tajovského 10, Banská Bystrica.

 alt

 

Recyklujeme málo - ako nakladať s odpadom

altKaždý Európan ročne vyprodukuje viac ako 500 kg komunálneho odpadu, z toho vyše tretina putuje rovno na skládky. Niektorým členským štátom sa darí recyklovať alebo kompostovať približne 60 % svojho komunálneho odpadu, iné, vrátane Slovenska, s tým majú problémy. Podľa údajov z roku 2010 Slováci vyprodukujú na hlavu ročne 333 kg komunálneho odpadu, z toho ide až 81% na skládky, recyklujeme 4% a kompostujeme iba 5%.

Čítať celý článok...

 

Rok 2012 - najmenej smrteľných úrazov na cestách

altÚmrtnosť na cestách v celej EÚ v roku 2012 poklesla o 9 %. Podľa aktuálnych údajov, bolo v roku 2012 v cestnej premávke krajín EÚ usmrtených najmenej ľudí, odkedy sa tieto údaje začali zhromažďovať.

Zo štatistík vyplýva, že v počte úmrtí na cestách pretrvávajú medzi jednotlivými krajinami EÚ významné rozdiely. Slovensko v posledných rokoch kopíruje európsky priemer.

Čítať celý článok...

 

Debata Café Európa v marci!

altAj ty môžeš zmeniť svet!

Marec 2013

Banská Bystrica: 19.03.2013 (utorok) o 17:00, Positivo Café, Dolná 9, Vladimír Pirošík(spolupracovník Transparency International Slovensko), Sanja Nikolov (občianska aktivistka - Občianska iniciatíva Zvolen-Západ)

Príďte diskutovať

Viac info na http://cafeeuropa.sk/tema-aktualna.htm

 

Zapojte sa do vedomostnej súťaže "Mladý Európan 2013"

altZastúpenie Európskej komisie a 12 regionálnych informačných centier Europe Direct vyhlasujú tento rok už ôsmy ročník celoslovenskej súťaže Mladý Európan. Súťaž je určená študentom 3. ročníkov gymnázií a stredných odborných škôl z celého Slovenska.

Čítať celý článok...

 

Správy z EÚ: Koniec testovania kozmetiky na zvieratách!

altDo platnosti vstupuje úplný koniec testovania kozmetiky na zvieratách. Oddnes sa v EÚ nesmie na trh uvádzať kozmetika, ktorá bola testovaná na zvieratách. Pravidlá vychádzajú z presvedčenia, že potreba vývoja kozmetiky neospravedlňuje testovanie na zvieratách.

Čítať celý článok...

 
Viac článkov...
Partneri

    

Vyhľadávanie
Aktuálne projekty

 

„Vzdelávanie vo vidieckom cestovnom ruchu“

E-learningové vzdelávanie