Európske roky 

Migranti v Európe - prínos migrantov v súčasnej európskej spoločnosti

altSúťaž je určená študentom nad 18 rokov, ktorí študujú na škole so zameraním na umenie/grafiku/komunikáciu v ktoromkoľvek členskom štáte EÚ a v Chorvátsku.

Školy môžu prezentovať diela v 3 kategóriách - plagát, fotografia, video. Každá škola môže predložiť jedno alebo viacero diel v 1 alebo viacerých kategóriách.

Čítať celý článok...

 

Nový symbol na liekoch

alt▼ - tento symbol sa čoskoro objaví na príbalových letákoch niektorých liekov predávaných v EÚ.

Pacientov a zdravotníkov bude informovať o tom, že daný liek je predmetom ďalšieho monitorovania, text letáka bude obsahovať odporúčanie, aby nečakané nežiaduce účinky užívatelia nahlásili prostredníctvom vnútroštátnych oznamovacích systémov.

Čítať celý článok...

 

Čo s plastovým odpadom?

altJeremy Irons a európsky komisár pre životné prostredie Janez Potocnik, otvorili diskusiu o budúcnosti boja s plastovým odpadom.

Plasty sú neoddeliteľnou súčasťou nášho každodenného života, sú odolné a všestranne využiteľné. Čo však s nimi keď doslúžia? Plastový odpad a jeho dopad na životné prostredie je problém, o ktorom sa hovorí roky a efektívne riešenie stále hľadáme.

Čítať celý článok...

 

Ako cestujú Európania?

altNajnovšie výsledky Eurobarometra nám ukazujú akým spôsobom Európania cestujú a trávia dovolenky.

Až 71 % Európanov v roku 2012 podniklo cestu za prácou, či oddychom. V tomto roku plánuje dovolenku 75 % obyvateľov EU. Najčastejšie cestujú ľudia vo veku 15-39 rokov, ľudia s vyšším vzdelaním a obyvatelia miest. Tí, čo v roku 2012 necestovali ako dôvod uvádzajú nedostatočné financie (46%), 23% má na to osobné dôvody a 9% ľudí preferuje zostať doma s rodinou a priateľmi. Najčastejšie necestujú ľudia nad 55 rokov, nezamestnaní, manuálni pracovníci a ľudia čo žijú v domácnosti sami.

Čítať celý článok...

 

Na Slovensku funguje nová sieť Europe Direct

altNa Slovensku začala fungovať nová generácia sietí Europe Direct. Tieto informačné centrá sú jedným z hlavných zdrojov informácií občanom o EÚ. Vďaka pokrytiu celého územia SR sme takto bližšie k občanom vo všetkých regiónoch. Novú sieť, ktorá bude fungovať od roku 2013 do roku 2017, tvorí 12 info centier v nasledovných mestách: západné Slovensko: Nitra, Trenčín, Komárno, Senica, stredné Slovensko: Žilina, Banská Bystrica, Lučenec a východné Slovensko: Poprad, Prešov, Košice, Spišská Nová Ves a Trebišov.

Informačné centrá Europe Direct poskytujú všeobecné informácie o záležitostiach EÚ. Súčasťou informačnej siete Europe Direct sú i Európske dokumentačné centrá v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach, ako aj informačná služba na bezplatnom tel. čísle 00 800 67 89 10 11. Môžete volať počas pracovných dní od 9.00 do 18.30 hod. a to vo všetkých úradných jazykoch Únie, vrátane slovenčiny.

Kontaktné údaje jednotlivých informačných centier siete Europe Direct: www.europedirect.sk

Tlačová správa na stiahnutie (pdf)

 

 

POZVÁNKA Café Európa: "EÚ zabráni zneužitiu našich osobných údajov!"

altPozývame Vás na 2. tohtoročné kolo diskusného podujatia Café Európa 2013, ktoré bude tentoraz konať na tému: "EÚ zabráni zneužitiu našich osobných údajov!".

Debata sa bude konať už tradične v piatich slovenských mestách: Banská Bystrica, Košice, Nitra, Bratislava a Trenčín.

Najbližšie podujatie Café Európa v Banskej Bystrici sa bude konať v CAFE POSITIVO NA DOLNEJ ULICI 7 o 17:00 už TENTO ŠTVRTOK 21.02.2013.

Viac informácii nájdete v priloženom plagáte a na novej stránke www.cafeeuropa.sk a na Facebooku/Cafeeuropa.

 

Správy z EÚ - Bezpečnejšie výrobky na vnútornom trhu

altKomisia navrhla balíček pravidiel, ktoré majú zlepšiť bezpečnosť spotrebného tovaru na jednotnom trhu EÚ. Ide o nepotravinárske výrobky. Súčasné pravidlá sú rozdrobené a nejednotné, cieľom tohto balíka je zosúladiť pravidlá identifikácie a vysledovateľnosti tovarov, ako aj zlepšiť efektivitu kontrolných orgánov.

Čítať celý článok...

 

Správy z EÚ: Falšovanie eura

altEuro stále láka falšovateľov mincí i bankoviek. Počet falšovaných euromincí stiahnutých z obehu sa medziročne zvýšil o 17 %, a to zo 157 000 v roku 2011 na 184 000 v roku 2012. V súčasnosti je v obehu 16,5 miliardy pravých euromincí, pričom falšované mince sa vyskytujú v pomere 1 na každých 100 000 pravých mincí. Najčastejšou falšovanou euromincou je minca v nominálnej hodnote 2 EUR, ktorá predstavuje takmer dve z každých troch odhalených falšovaných euromincí. Pokiaľ ide o falšované eurobankovky, v roku 2012 ich bolo z obehu stiahnutých približne 531 000 kusov.

Viac info nájdete tu: http://europa.eu/rapid/press-release_IP-13-105_sk.htm

 

Detaba Café Európa vo februári

altEÚ zabráni zneužitiu našich osobných údajov!

Banská Bystrica: 21.02.2013 (štvrtok) o 17:00, Positivo Café, Dolná 9

Poznáme to všetci, ktorí na internete využívame online obchody, sociálne siete, odborné stránky a podobne. Prvý, najnudnejší ale zároveň druhou stranou vyžadovaný krok je registrácia. Niekto to už berie ako rutinu a ochotne vyplní formulár. Iní rozmýšľajú, či použijú vlastné údaje alebo si z bezpečnostných dôvodov vymyslia novú identitu. Niekde sa to dá, ale niekde nie. Všade síce píšu, že osobné údaje sú chránené podľa príslušných zákonov alebo rôznych "policy" poskytovateľov služieb, ale je to naozaj tak? Akú dlhú dobu môžu byť naše osobné údaje archivované, čo má byť ich obsahom? Kto nám zaručí, že facebook nedá naše kompletné profily vrátane nami "oLIKEovaných" stránok a záujmov tretej strane? Zdravotné poisťovne, polícia, tajné služby, zamestnávatelia, reklamné agentúry, novinári, tí všetci môžu mať záujem poznať nás podrobne. Dokáže nás ochrániť existujúca legislatíva, alebo potrebujeme intervenciu orgánov Európskej únie?

 

 

Pozvánka na konferenciu = začína Európsky rok občanov

Európsky kontaktný bod  v spolupráci so Zastúpením Európskej komisie a Úradom splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti Vás pri príležitosti začiatku Európskeho roka občanov

pozývajú na konferenciu

EURÓPA PRE OBČANOV - OBČANIA PRE EURÓPU

KEDY: 14.február 2013, 9:00- 17:00

KDE: Národné osvetové centrum, námestie SNP 12, Bratislava

Podujatie otvorí p. Vladimír Šucha, zástupca generálneho riaditeľa Spoločného výskumného centra EÚ , známy doma i v zahraničí svojou otvorenosťou a tvorivým prístupom k témam občianskeho záujmu.

Zapojte sa do otvoreného fóra, ktoré spojí ľudí s dlhoročnými skúsenosťami s aktivitami zameranými na občiansku participáciu na veciach verejných s tými, ktorí sa týmto smerom len začínajú uberať, chcú sa dozvedieť viac o možnostiach ako realizovať svoje projekty, či nájsť projektových partnerov.

Tlačová správa na stiahnutie (doc)

Inštrukcie k registrácii na stiahnutie (doc)

PROGRAM PODUJATIA nájdete na stránke europapreobcanov.sk

 
Viac článkov...
Partneri

    

Vyhľadávanie
Aktuálne projekty

 

„Vzdelávanie vo vidieckom cestovnom ruchu“

E-learningové vzdelávanie