Európske roky 

Poznáme víťaza prekladateľskej súťaže JUVENES TRANSLATORES

altV novembri minulého roku si viac ako 3 000 stredoškolákov zmeralo svoje sily v čoraz populárnejšej prekladateľskej súťaži JUVENES TRANSLATORES (z latinčiny „mladí prekladatelia“), ktorú organizuje Európska komisia. Za každú krajinu bol vybraný jeden víťaz. Zo Slovenska sa súťaže zúčastnilo 55 študentov z 13 škôl v jedenástich mestách, z nich najlepšie obstál Martin Šrank z Gymnázia Ivana Kupca v Hlohovci.

Slávnostné odovzdávanie cien sa uskutoční (27. marca 2012) v budove Charlemagne v Bruseli o 11.00 hod. Víťaz za Slovensko si spoločne so svojimi rovesníkmi z ďalších 26 krajín EÚ prevezme ocenenie z rúk komisárky pre vzdelávanie, kultúru, viacjazyčnosť a mládež Androully Vassiliouvej.

V priamom prenose ho možno sledovať na webovej stránke: http://ec.europa.eu/translatores.

 

Správy z EÚ - Verejné obstarávanie

altEurópska komisia chce európskym podnikom zabezpečiť rovnocenné podmienky na medzinárodných trhoch verejného obstarávania. Celosvetová veľkosť tohto trhu predstavuje 1 000 miliárd EUR ročne.

Žiaľ, sme svedkami toho, že kým trh EÚ je otvorený aj firmám z iných krajín, európske firmy čelia rôznym prekážkam, či diskriminácii pri účasti na verejnom obstarávaní v iných krajinách sveta. Na celom svete je iba štvrtina trhu verejného obstarávania otvorená pre medzinárodnú hospodársku súťaž. Obmedzenia, ktoré uplatňujú naši obchodní partneri, sa dotýkajú sektorov, v ktorých je EÚ mimoriadne konkurencieschopná, napr. stavebníctva, verejnej dopravy, zdravotníckej techniky, výroby energie a farmaceutického priemyslu.

Komisia chce preto zlepšiť prístup firiem z EÚ na medzinárodné trhy verejného obstarávania. Chceme, aby obchodní partneri EÚ otvárali svoje trhy verejného obstarávania pre uchádzačov z EÚ. Ak budú určité krajiny naše firmy diskriminovať alebo zamedzovať prístup k obstarávaniu, uplatníme rovnaký meter a zamedzíme prístup firiem z daného štátu k verejnému obstarávaniu v EÚ.

 

Správy z EÚ - Tieňové bankovníctvo

altS cieľom obmedziť riziká vyplývajúce z poskytovania úverov nebankovými subjektami, s ktorými sme i my na Slovensku mali v minulosti nepríjemné skúsenosti, prichádza Európska komisia s návrhom reformy tzv. tieňového bankovníctva. Táto oblasť zatiaľ nebola v centre podrobnosti, keďže pozornosť sa sústredila najmä na dopady krízy na stabilitu bankového sektora.

Tieňové bankovníctvo vytvára dodatočné zdroje financovania a investorom ponúka alternatívu k bankovým vkladom. Avšak môže predstavovať aj potenciálnu hrozbu pre dlhodobú finančnú stabilitu, pretože sa vo finančnom sektore hromadia neznáme zdroje rizík a hrozí, že sa prenesú z tieňového bankového sektoru na štandardný bankový sektor.

Ďalšie kroky Konferencia o tieňovom bankovníctve sa uskutoční 27. apríla v Bruseli. Na základe výsledkov Komisia zaujme pozíciu na medzinárodnej scéne a prijme rozhodnutie o ďalších opatreniach. Pozri aj MEMO/12/191

 

Druhé, marcové kolo Café Európa 2012

altTouto cestou by sme Vás radi pozvali už na 2. kolo diskusného podujatia Café Európa 2012, ktoré bude tentoraz na tému: "ACTA je pre Európu výhodná. Áno či nie?", ktorá sa bude konať:

Banská Bystrica - 19. 3. 2012 (pondelok) o 17:00, Klub 77, Horná 54

Viac informácii na novej stránke www.cafeeuropa.sk a na Facebooku/Cafeeuropa

Čítať celý článok...

 

Vyhlásenie súťaže Mladý Európan 2012

altZastúpenie Európskej komisie a 9 regionálnych informačných centier Europe Direct vyhlasujú tento rok už siedmy ročník celoslovenskej súťaže Mladý Európan.

Poslaním súťaže je zvýšiť povedomie študentov stredných škôl o Európskej únií.

Záštitu nad tohtoročnou súťažou prebrali podpredseda Európskej komisie pre medziinštitucionálne vzťahy a administratívu Maroš Šefčovič a vedúci zastúpenia Európskej komisie v SR Dušan Chrenek.

Súťaže sa v prvom regionálnom kole môže zúčastniť maximálne 10 trojčlenných družstiev zložených zo študentov 3. ročníkov gymnázií a stredných odborných škôl. Prihlášky do regionálnych kôl je možné posielať do 23. marca 2012.

Regionálne kolo Mladého Európana, ktoré organizuje Europe Direct Banská Bystrica sa bude konať 20. apríla 2012.

Národné kolo súťaže "Mladý Európan" sa uskutoční 2. júna 2012 v hoteli Patria na Štrbskom Plese.

V prípade záujmu prihláste prosím trojčlenné družstvo študentov tretieho ročníka Vašej školy najneskôr do 25. marca 2012 prostredníctvom vyplnenej prihlášky poštou alebo faxom.

Pre viac informácií kontaktujte komunikačnú manažérku REIC - Marta Mišániová, Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript. ; 0918483833

Zverejnené: 12.03.2012

 

ZUMBA DAY & NIGHT

altV rámci Európskeho roka aktívneho starnutia a solidarity medzi generáciami Vás pozývame na podujatie ZUMBA DAY & NIGHT, ktoré sa bude konať dňa

18. 2. 2012 v najväčšom klube na Slovensku - Ministry of FUN v Banskej Bystrici.

Čaká Vás to najlepšie ozvučenie, svetelná a laserová show, veľkoplošná obrazovka 96m2, svetelný parket a 3 poschodia plné tanca a zábavy.

Miesto konania: Ministry of FUN (Europa Shopping Center,  Na Troskách 25, Banská Bystrica)
Začiatok: 18.2.2012 o 10:00
Registrácia: od 8:00
Zumba Afterparty: od 21:00
Koniec: 19.2.2012 o 05:00

TEŠÍME SA NA VÁS

Čítať celý článok...

 

Koordinačné stretnutie siete Europe Direct

altZastúpenie Európskej komisie na Slovensku v spolupráci s informačným centrom Europe Direct Banská Bystrica pripravuje 16. a 17. februára 2012 na Králikoch (okres Banská Bystrica) koordinačné stretnutie informačných centier EUROPE DIRECT.

Čítať celý článok...

 

Café Európa vo februári

altCafé Európa je späť aj v roku 2012!

Téma:
Haló, tu Obama, s kým hovorím?

Banská Bystrica - 29. 2. 2012 (streda), Klub 77, Horná 54, Ivo Samson (Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku), Zuzana Gabrižová (EurActiv.sk), Braňo Dobšinský (moderátor diskusie)

Čítať celý článok...

 

Café Európa je späť aj v roku 2012!

altZastúpenie Európskej komisie v SR aj v roku 2012 organizuje diskusné podujatia pod názvom CAFÉ EURÓPA. Realizátorom tretieho ročníka CAFE EURÓPA sa na základe výberového konania stal Inštitút hospodárskej politiky, n.o. (IHP). Tento projekt je zameraný na diskusie s občanmi o aktuálnych európskych a teda slovenských témach. Celkovo bude zorganizovaných 10 debát v piatich mestách (Bratislava, Trenčín, Nitra, Banská Bystrica a Košice). Diskusia bude prebiehať v dynamickej atmosfére za účasti moderátora a dvoch hostí, ktorí budú reprezentovať vo vzájomnom vzťahu odlišné názorové postoje na diskutovanú tému. Projekt odštartuje prvou diskusiou v Bratislave dňa 20. februára v kaviarni SHTOOR na tému: „Haló, tu Obama s kým hovorím? Kto odpovie za EÚ?“

Projekt CAFÉ EURÓPA 2012 má vlastnú webovú stránku. www.cafeeuropa.sk. Ponúka informácie o hosťoch, termínoch a aktuálnych témach, ktoré budú predmetom najbližších diskusií.. Na webovej stránke nájdu záujemcovia informácie aj o diskusiách, ktoré sa už uskutočnili.

 

Súťaz pre mladých - Project Passion Competition

altV rámci sprievodnej propagačnej kampane k podujatiu eSkills Week (Týždeň eZručností) organizuje Komisia súťaž pre mladých s názvom Project Passion Competition.

Určená je najmä VŠ študentom, či čerstvým absolventom fakúlt zameraných na žurnalistiku, komunikácie, mediálne štúdia, audio-vizuálnu komunikáciu a pod. Ale samozrejme, nielen im. Táto súťaž, ktorá by mohla byt aj prvým stupienkom v kariére, by mala mladých ľudí inšpirovať na vytvorenie nejakého zaujímavého komunikačného materiálu na tému elektronické Zručnosti.

Čítať celý článok...

 
Viac článkov...
Partneri

    

Vyhľadávanie
Aktuálne projekty

 

„Vzdelávanie vo vidieckom cestovnom ruchu“

E-learningové vzdelávanie