Európske roky 

Slovenská víťazka prekladateľskej súťaže Juvenes Translatores

altEurópska komisia dňa 3.2.2016  vyhlásila víťazov každoročnej prekladateľskej súťaže „Juvenes Translatores“

Na Slovensku putuje ocenenie po dvojročnej prestávke na bilingválne gymnázium do Žiliny. Slovenskú víťazku súťaže Zuzanu Kráľovú a víťazov z ostatných členských štátov v apríli slávnostne ocení podpredsedníčka Európskej komisie Kristalina Georgieva. 

Študenti dostali za úlohu preložiť jednoduchý, no pútavý text na tému rozvojovej spolupráce, Zuzana sa rozhodla pre preklad textu zo španielčiny.

Tlačová správa na stiahnutie (pdf formát)

 

súťaž Junior Internet

altZastúpenie Európskej komisie na Slovensku je aj tento rok partnerom súťaže Junior Internet. Je určená mladým tvorcom webu, grafiky, programátorom aplikácií alebo nezávislým blogerom, ktorí sa môžu prihlásiť do jednej zo šiestich súťažných kategórií. Hodnotiteľmi súťažných projektov budú ľudia z úspešných webových projektov a organizácií, ktorí okrem hodnotenia aj poradia začínajúcim autorom v ich prezentovaní sa vo svete online marketingu.

Čítať celý článok...

 

Európske hlavné mestá kultúry - tradícia pokračuje

altTohtoročnými držiteľmi titulu Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) sú poľské mesto Wroclaw a španielsky San Sebastián. Počas celého roka ich čaká maratón pestrých podujatí, ktorých cieľom je ukázať bohatstvo a rozmanitosť európskej kultúry a prilákať množstvo turistov z Európy,  ale aj z celého sveta.

Čítať celý článok...

 

Holandsko na čele Rady EÚ

altOd 1. januára 2016 predsedá Holandsko Rade Európskej únie. Počas tohto obdobia bude Holandsko pracovať na zlepšení európskej spolupráce a sústredí sa na tieto kľúčové oblasti: bezpečná a slobodná Európa a spoločný postup v konfliktných situáciách; efektívny a spravodlivý jednotný trh, ktorý prinesie viac práce a primerané príjmy; spoločná a spravodlivá migračná a azylová politika; nadčasová klimatická a energetická politika s udržateľným rastom a energetickou bezpečnosťou; silná a stabilná eurozóna so zdravými rozpočtami a modernými ekonomikami.

Čítať celý článok...

 

VESELÉ VIANOCE A ŠŤASTNÝ NOVÝ ROK

alt

 

Korupcia ako prekážka v podnikaní

alt

Európska komisia zverejnila celoeurópsky prieskum Eurobarometer, ktorý skúmal postoje podnikateľov ku korupcii. Ročné náklady spôsobené korupciou sú obrovské. Predstavujú ažÂ 120 miliárd eur. Len pre porovnanie ide takmer o objem ročného rozpočtu EÚ. Každá z krajín čelí v oblasti korupcie osobitným výzvam. Mnohé z krajín EÚ prijali protikorupčné opatrenia, za kratší koniec však ťaháme pri ich uplatňovaní v praxi. V rámci prieskumu EK skúmala výskyt jednotlivých druhov korupčných praktík, vplyv na verejné obstarávanie, úplatkárstvo vo vzťahu k politickým stranám a vyšším úradníkom a spôsob odhaľovania a stíhania korupcie.

Čítať celý článok...

 

Grécko zaradilo vyššiu rýchlosť

alt

Grécko je krajinou, ktorá čelí mimoriadnemu migračnému tlaku. Za prvých 10 mesiacov tohto roka bolo zaznamenaných 581 640 nelegálnych prekročení turecko-gréckej hranice. Len od prvého novembra na územie Grécka vstúpilo vyše 50 000 ľudí.

Čítať celý článok...

 

Budúcnosť leteckej dopravy

alt

Sektor leteckej dopravy v Európe dáva prácu 2 miliónom ľudí, generuje 110 mld. eur ročne. Čelí však aj výzvam, vrátane silnejúcej konkurencie z tretích krajín. Ide o sektor, ktorý dynamicky rastie, v najbližších rokoch stúpne počet letov v Európe o polovicu. Ak by Únia nekonala, znamenalo by to nadmerné zahustenie vzdušného priestoru, meškania letov a tony zbytočných emisií CO2. Dnes len sektore riadenia letovej prevádzky panuje veľká roztrieštenosť. Pri lete z Lisabonu do Helsínk vstupuje do vytýčenia letovej dráhy 7-8 národných regulátorov, čo neúmerne predlžuje lety a vytvára nadbytočné náklady.

Čítať celý článok...

 

Európska súťaž - pre vodu 2016

alt

Kedy: január - apríl 2016

Prihlásiť sa do: 22.02.2016
ročník súťaže Pre vodu. Jej snahou je prepojiť nadaných mladých ľudí s tými, ktorí hľadajú inšpirácie a ktorí chcú riešiť konkrétne problémy s vodou vo svojich mestách a obciach. Do súťaže sa môžu zapojiť mladí ľudia vo veku 18 – 30 rokov, ako jednotlivci alebo tím s max. 6 členmi.

Čítať celý článok...

 

Aké práva ochraňujú európskeho spotrebiteľa?

alt

Európska komisia a Európske spotrebiteľské centrum na Slovensku spolupracujú na informačnej kampani, ktorej cieľom je zvýšiť povedomie o európskych spotrebiteľských právach. Práve v tomto období (pred Vianocami a po nich) totiž vznikajú problematické situácie, kedy si spotrebitelia nevedia poradiť, preto je dobré aby svoje práva poznali a mohli si ich v plnej miere uplatniť.

Čítať celý článok...

 
Viac článkov...
Partneri

    

Vyhľadávanie
Aktuálne projekty

 

„Vzdelávanie vo vidieckom cestovnom ruchu“

E-learningové vzdelávanie