Európske roky 

Správy z EÚ: Občania EÚ majú obavy o bezpečnosť osobných údajov a online platieb

altNový prieskum Eurobarometra poukazuje na to, že nielen Európanov ale aj Slovákov znepokojuje kybernetická bezpečnosť: 87 % Slovákov sa vyhýba zverejneniu osobných údajov na internete a 74 % Európanov sa zhoduje v tom, že riziko stať sa obeťou počítačovej kriminality za posledný rok vzrástlo. 12 % používateľov internetu v celej EÚ sa už stretlo s online podvodmi a 8 % sa stalo obeťou krádeže totožnosti. Napriek tomu 54 % Slovákov nezmenilo žiadne zo svojich online hesiel v minulom roku.

 Prieskum uvádza, že na Slovensku až 46 % používateľov internetu nakupuje tovar a služby online, 66 % využíva stránky sociálnych sietí, 43 % elektronické bankovníctvo a 13 % predáva tovar alebo služby. 33 % používateľov nemá veľkú dôveru vo svoju schopnosť používať internet na elektronické bankovníctvo alebo online nákupy, 65 % používateľov má pocit, že nie sú dobre informovaní o rizikách počítačovej kriminality 35 % Slovákov sa bojí toho, že niekto ukradne alebo zneužije ich osobné údaje, a 26 % má obavy o bezpečnosť online platieb.

Prieskum, na ktorom sa vo všetkých členských štátoch EÚ spolu zúčastnilo takmer 27 000 ľudí, poukazuje na to, že medzi informovanosťou o rizikách počítačovej kriminality a pocitom istoty v internetovom prostredí existuje výrazná súvislosť. Väčšina tých, ktorí sa cítia isto pri používaní elektronického bankovníctva alebo pri nakupovaní na internete, tvrdia, že sa takisto cítia dobre informovaní o počítačovej kriminalite.

Tlačová správa na stiahnutie (doc)

 
Partneri

    

Vyhľadávanie
Aktuálne projekty

 

„Vzdelávanie vo vidieckom cestovnom ruchu“

E-learningové vzdelávanie