Európske roky 

Správy z EÚ: Falšovaný a pirátsky tovar

altV roku 2011 zadržali colné orgány EÚ takmer 115 miliónov výrobkov podozrivých z porušovania práv duševného vlastníctva (práva z ochranných známok, patentov a pod.). Hodnota zadržaného tovaru dosiahla takmer 1,3 miliardy EUR. Slovensko žiaľ nepatrí medzi krajiny, ktoré sa môžu pochváliť veľkým množstvom odhalených prípadov. V minulom roku to bolo len 51 prípadov, v rámci ktorých colné orgány zaistili 175 257 kusov tovarov.

Hlavnými kategóriami tovaru zadržaného colnými orgánmi boli lieky (24 %), baliaci materiál (21 %) a cigarety (18 %). Nasledujú odevy (najmä topánky, oblečenie, kabelky a peňaženky), mobilné telefóny a ich príslušenstvo. Aj v roku 2011 sa potvrdil rastúci trend v zasielaní pirátskeho tovaru prostredníctvom pošty, pričom je znepokojujúce že až 36% zadržaných poštových balíkov obsahovalo falošné lieky. Najpopulárnejšími falšovanými liekmi súvisiace so súčasným životným štýlom (odtučňovacie kúry, Viagra a pod.), ale aj lieky proti bolesti, lieky proti nespavosti, antidepresíva a antibiotiká.

Pokiaľ ide o pôvod falšovaného tovaru, hlavnou zdrojovou oblasťou je aj naďalej Čína, z ktorej pochádzalo 73 % všetkých predmetov porušujúcich práva duševného vlastníctva. Pri určitých kategóriách výrobkov ostávajú hlavnými zdrojmi iné krajiny ako napr. Turecko v oblasti potravín, Panama v oblasti alkoholických nápojov, Thajsko v oblasti nealkoholických nápojov a Hongkong v oblasti mobilných telefónov. Lídrom v oblasti nahratých nosičov (CD/DVD) je Sýria. Približne 90 % všetkých zadržaných výrobkov bolo buď zničených, alebo sa stali predmetom súdneho konania s cieľom určiť povahu porušenia.

Tlačová správa na stiahnutie (doc)

 
Partneri

    

Vyhľadávanie
Aktuálne projekty

 

„Vzdelávanie vo vidieckom cestovnom ruchu“

E-learningové vzdelávanie