Európske roky 

Správy z EP: Finalisti Sacharovovej ceny za slobodu myslenia 2016

altSacharovova cena už má svojich troch finalistov. Do užšieho výberu sa na základe utorňajšieho hlasovania poslancov zahraničného a rozvojového výboru EP dostali Can Dündar a jeho spolupracovníci bojujúci za slobodu tlače v Turecku, vodca krymských Tatárov Mustafa Džemilev a jezídske aktivistky Nádia Murád Básí a Lamjá´ Hadží Bašár. O laureátovi tohto prestížneho ocenenia rozhodnú 27. októbra predseda EP a lídri politických skupín v Parlamente. Cena bude slávnostne odovzdaná 14. decembra počas plenárneho zasadnutia v Štrasburgu.

Sacharovovu cenu udeľuje Európsky parlament každý rok jednotlivcom alebo organizáciám, ktorí sa výrazne podieľajú na ochrane ľudských práv a slobôd na svete. Do jej finále tento rok postúpili:

Can Dündar. Bývalý šéfredaktor tureckého denníka Cumhuriyet bol zadržaný v novembri 2015 potom, ako jeho denník zverejnil snímky tureckej spravodajskej služby pašujúcej zbrane rebelom v Sýrii. Za jeho počínanie, ktoré bolo označené ako „prezradenie štátneho tajomstva,“ ho neskúr odsúdili na 5 rokov a 10 mesiacov odňatia slobody. Prežil pokus o vraždu a momentálne žije v exile.

Mustafa Džemilev. Bývalý predseda Medžlisu krymskotatárskeho ľudu (tatárskeho parlamentu), sovietsky disident a ukrajinský poslanec je obhajcom ľudských a menšinových práv už viac ako polstoročie. Mal len šesť mesiacov, keď jeho rodinu spoločne so všetkými krymskými Tatármi deportovali do strednej Ázie. Vrátiť sa mohol až po 45 rokoch. Po ruskej anexii Krymu má na polostrov opäť zakázaný vstup.

Nádia Murád Básí a Lamjá´ Hadží Bašár. Aktivistky bojujúce za práva jezídov a žien, ktoré takzvaný Islamský štát (IS) sexuálne zotročil. Obe pochádzajú z irackej dediny Kocho v blízkosti mesta Sindžár, ktoré v roku 2014 obsadil IS. Spoločne s tisíckami ďalších žien a dievčat ich uniesli jeho bojovníci a zneužívali ako sexuálne otrokyne. Nádia Murád Básí sa zároveň usiluje o uznanie vyvražďovania jezídov za genocídu.

Sacharovova cena za slobodu myslenia

Európsky parlament udeľuje toto prestížne ocenenie každoročne od roku 1988 jednotlivcom alebo organizáciám bojujúcich za ľudské práva a základné slobody. Minulý rok bola táto cena udelená saudskoarabskému blogerovi Raífovi Badawímu.

Nominácie môže podať buď politická skupina (poslanecký klub v EP) alebo minimálne 40 poslancov. Do užšieho výberu sa dostanú traja finalisti, o ktorých na základe nominácií hlasuje zahraničný a rozvojový výbor. O hlavnom laureátovi následne rozhoduje Konferencia predsedov (predseda EP a lídri politických skupín).

Užitočné odkazy, ďalšie informácie a audiovizuálny materiál nájdete tu.

Zdroj: www.europskyparlament.sk

 
Partneri

    

Vyhľadávanie
Aktuálne projekty

 

„Vzdelávanie vo vidieckom cestovnom ruchu“

E-learningové vzdelávanie