Európske roky 

Auto si európski spotrebitelia budú môcť požičať s jasnejšími podmienkami

alt

Autopožičovne budú k európskym spotrebiteľom férovejšie. Päť najväčších autopožičovní (Avis, Europcar, Enterprise, Hertz a Sixt), ktoré predstavujú dve tretiny všetkých súkromných prenájmov automobilov v EÚ, sa na tom dohodlo s Európskou komisiou a národnými orgánmi na ochranu spotrebiteľa.

Keďže spotrebitelia boli s podmienkami autopožičovní dlhodobo nespokojní, bolo potrebné podniknúť určité kroky, aby sa dodržiavane pravidiel ochrany spotrebiteľa zlepšilo aj v oblasti prenajímania áut. Počet sťažností z roka na rok rástol, medzi 2014 a 2016 sa ich počet zvýšil z 1 750 na vyše 2 000 prípadov. Spotrebitelia sa napríklad sťažovali na to, že po rezervácii auta na internete nakoniec v požičovni zistili, že majú zaplatiť viac.

Rokovania začali v roku 2014 a dohoda prináša tieto podmienky:

  • Celková cena rezervácie bude zahŕňať všetky povinné poplatky. Ak sú v niektorých krajinách podľa zákona napríklad povinné zimné pneumatiky, budú zahrnuté v inzerovanej cene.
  • Zrozumiteľný opis hlavných podmienok prenájmu. Spotrebitelia budú mať k dispozícii jasné informácie o hlavných charakteristikách prenájmu (povolený limit najazdených kilometrov, vyúčtovanie paliva, zrušenie rezervácie, požiadavky na zloženie zálohy atď.).
  • Zrozumiteľné informácie o doplnkovom poistení. Spotrebitelia budú mať k dispozícii cenu a podrobné informácie o voliteľných službách, najmä pokiaľ ide o poistenie pre prípad nehody, vďaka ktorému sa znižuje finančná spoluúčasť v prípade poškodenia.
  • Transparentné vyúčtovanie paliva. Spotrebitelia budú mať vždy možnosť dostať vozidlo s plnou nádržou a s plnou nádržou ho vrátiť.

V prípade poškodenia vozidla:

  • Zrozumiteľný postup kontroly vozidla. Ešte pre úhradou budú spotrebitelia oboznámení so súvisiacimi dôvodmi a budú im predložené dôkazy o poškodeniach.
  • Spravodlivý postup pri riešení škôd. Ešte pred vykonaním úhrady má spotrebiteľ možnosť napadnúť akékoľvek poškodenie.

Tlačová správa s viac informáciami a  praktickými príkladmi.

 
Partneri

    

Vyhľadávanie
Aktuálne projekty

 

„Vzdelávanie vo vidieckom cestovnom ruchu“

E-learningové vzdelávanie