Európske roky 

Diskusia o budúcnosti Európy.

Denno-denne sme svedkami toho ako  politici a odborníci, ale aj široká verejnosť diskutujú o budúcnosti Európy. Je to téma, ktorá rezonuje v médiách, aj medzi ľuďmi. Práve teraz sa tvorí nová vízia Európy, mapa toho ako budeme v Únii spolupracovať, ktorým smerom sa vyberieme a ako rýchlo budeme postupovať. Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku v tejto situácii ponúka neutrálnu a aktívnu platformu, v rámci ktorej dostanú priestor na diskusiu politici, experti a široká verejnosť na Slovensku.

„ Naším cieľom je iniciovať a podporovať férovú diskusiu, v rámci ktorej poskytneme  vyvážené a pravdivé informácie o Európskej únii, ale aj o tom ako sa o niektorých témach diskutuje v európskych inštitúciách.  Prioritne sa chceme zamerať na témy: Euro a reforma eurozóny; Obrana a bezpečnosť Európy a Sociálna Európa;. Priestor pre diskusiu poskytneme na všetkých podujatiach, ktoré Zastúpenie Európskej komisie organizuje.” uviedol Dušan Chrenek, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Diskusia sa oficiálne spúšťa  v stredu 13. septembra po prejave predsedu Európskej komisie Jean-Clauda Junckera O stave Európskej únie, v ktorom predstaví svoju víziu budúcnosti EÚ. Prejav môžete naživo sledovať na www.europa.sk .

Hneď prvá diskusia sa uskutoční už 13.9.2017 po prejave o 15.00 na Zastúpení Európskej komisie a zúčastní sa jej Ivan Korčok, štátny tajomník MZVaEZ SR, Dušan Chrenek, vedúci Zastúpenia EK, poslanci NR SR Veronika Remišová (OĽaNO), Martin Klus (SaS) a Jaroslav Paška (SNS), ako aj politologička UK Aneta Világi. Túto diskusiu môžete naživo sledovať na Facebooku  Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Následne sú pripravené tri veľké diskusie s občanmi na univerzitách v Košiciach (10. októbra, Technická univerzita),  v Bratislave (16. októbra,  Ekonomická univerzita) a v Žiline (23. októbra, Žilinská univerzita).

Pripravujú sa aj občianske dialógy s predstaviteľmi Európskej komisiepodpredsedom Európskej komisie Marošom Šefčovičom, komisárkou Verou Jourovou, ako aj s vrcholnými slovenskými zástupcami v Európskej komisii Vladimírom Šuchom a Katarínou Mathernovou.

Vo viacerých slovenských mestách sa uskutoční spolu 15 podujatí Café Európa, kde dávame priestor na diskusiu politikom a expertom a svojimi otázkami sa môže zapojiť aj široká verejnosť. Témy Café Európa sa týkajú aj: vyrovnávania platov medzi západnou a východnou Európou, programu Erasmus+ a budúcnosti mladých, európskej obrany a bezpečnosti či posilnenia eura a eurozóny. Podrobnosti k jednotlivým diskusiám nájdete na www.cafeeuropa.sk.

S verejnosťou  sa o budúcnosti Európy bude diskutovať aj na verejných podujatiach ako sú Bratislava športujúce mesto (v rámci Európskeho týždňa športu), ktoré sa uskutoční dňa 24. septembra v Sade Janka Kráľa, Európsky deň jazykov (26. septembra na Hviezdoslavovom námestí) a Európska noc výskumníkov (29. septembra, Stará tržnica + ďalšie mestá).

Ďalšie podujatia pripravujeme na ekonomické témy.  Sústredíme sa na európske financie a ich využitie, diskusiu o tom čo znamená sociálna Európa, či potrebujeme európsku reguláciu alebo hlbšiu spoluprácu v oblasti daní.

Na všetkých uvedených podujatiach Vás radi privítame. Podrobnosti o nich sa dozviete na stránke www.europa.sk a na faceboooku ZEK.

 
Partneri

    

Vyhľadávanie
Aktuálne projekty

 

„Vzdelávanie vo vidieckom cestovnom ruchu“

E-learningové vzdelávanie