Európske roky 

Správy z EÚ: Svetový deň bez tabaku 2012

altMenej tabaku a tabakových výrobkov

31. máj - Svetový deň bez tabaku

Pri tejto príležitosti Európska komisia zverejní štúdiu o názoroch na tabak. Tabak je najčastejšou príčinou úmrtia v EÚ, ktorému sa dá predísť. Každoročne zapríčiňuje približne 700 000 predčasných úmrtí v EÚ.

V priemere 60 % občanov súhlasí, aby boli zavedené opatrenia, vďaka ktorým budú tabak a tabakové výrobky menej zviditeľňované a atraktívne. Najvyššiu podporu (76%) má umiestňovanie obrázkových varovaní na krabičky, hneď po nich nasleduje zvyšovanie daní z týchto produktov. Tabakové výrobky by sa v obchodoch mali dávať na málo viditeľné miesta, alebo by sa malo obmedziť používanie atraktívnych aróm a farbív.

28 % občanov EÚ vo veku 15 rokov a viac fajčí a 70 % fajčiarov a bývalých fajčiarov si navyklo fajčiť už pred dosiahnutím veku 18 rokov. Najčastejším dôvodom prečo s fajčením začať, je vplyv okolia. 79% fajčiarov hovorí, že začali preto lebo fajčili ich kamaráti, 21% preto, že rodičia. Priemerný fajčiar vyfajčí 14.2 cigariet denne, čo je naozaj miniatúrny pokles oproti roku 2009, kedy to bolo 14.4 cigarety. Až 61% súčasných fajčiarov sa s týmto zlozvykom niekedy pokúšalo skoncovať. Jedna pätina Európanov (21%) prestala fajčiť, toto je najmä trend v západnej a severnej Európe. Najčastejším dôvodom pre toto rozhodnutie sú starosti o zdravotný stav.

Štúdia skúmala aj to, ako fajčiari nakupujú. Najdôležitejším faktorom pri výbere značky je chuť tabaku (84% dôležitosť), potom samotná značka (69%), cena je na treťom mieste (65%).

A čo fajčiari na Slovensku?  Patríme medzi tri krajiny, kde je najmenej fajčiarov: 23%, hneď po Švédsku (13%) sme na 2. mieste o ktoré sa delíme s Portugalskom.  Narastá aj trend skoncovania s týmto zlozvykom, od roku 2006 u nás narástol počet tých, ktorí sa rozhodli už si nezapáliť o 7%. V tomto smere patríme medzi tri krajiny kde počet ex fajčiarov v poslednom období narástol. Čo sa týka počtu cigariet za deň, na Slovensku je najnižší 11.7 cigarety, najviac v priemere denne vyfajčia na Cypre, až 20.5 cigarety.

Na Slovensku s fajčením prestávame, alebo sa o to pokúšame najmä kvôli cene cigariet (54%) potom nasleduje zdravie (51%) a naši blízki (47%). Podľa prieskumu 15% Slovákov prestalo fajčiť vďaka varovaniam na krabičkách. Patríme do pätice krajín kde takéto varovania majú najväčšiu šancu odradiť nás od tohto zlozvyku.

Celá štúdia tu v aj): 

http://ec.europa.eu/health/tobacco/docs/eurobaro_attitudes_towards_tobacco_2012_en.pdf

 
Partneri

    

Vyhľadávanie
Aktuálne projekty

 

„Vzdelávanie vo vidieckom cestovnom ruchu“

E-learningové vzdelávanie